Normlar ve çevre koruma şartları

ISO 9001 VE 14001

RISO KAGAKU şirketi, yönetim merkezi, Ar&Ge bölümü, fikri mülkiyet hakları bölümü, Japonya & Çin fabrikaları ISO 9001 ve 14001 normları ile uyumludur.

ISO 9001 normu şirket içindeki kalite yönetimini kapsar. ISO 14001 normu ise şirketin faaliyetine bağlı olumsuz etkilerin kontrol altında tutularak çevre açısından sürekli bir performans iyileştirme prensibine dayanmaktadır. Çevre dostu yönetimi kapsar.

ISO 11798

Müşterilerinin belgelerinin devamlılığının öneminin bilincinde olan RISO, baskılarının ISO 11798 uyumlu olmalarına önem verir. Siyah HC mürekkepleri ve ComColor bu bağlamda tescillidir.

ISO 11798 normu ile, yazı, baskı ve yerel idare arşivleri üzerinde fotokopinin sürekliliği istenmektedir.

Suya, kullanıma ve sıcaklığa karşı direnç de ISO 11798 sertifikasının elde edilmesi için istenen kriterler arasındadır. RISO ISO 11798 sertifikalı mürekkepler sayesinde, böylece zarar görmelerinden korkmaksızın yasal belgelerinizin baskısını alabilirsiniz.

ENERGY STAR

Avrupa Komisyonu’nun ENERGY STAR programı, enerji tasarrufları açısından 1991 yılından beri yürütülmektedir. Ofis donanımları üzerine yapıştırılan bir etiket şeklindedir ve dünya çapında geniş oranda kullanılmaktadır.

ENERGY STAR unvanı, enerji tasarrufu sağlayan ve/veya daha a enerji tüketen ürünlere verilir. Böylece, kullanıcıların enerji randımanı açısından en becerikli donanımları tanıyabilmeleri sağlanır.

Türkiye’de pazarlanan EZ, RZ, MZ, ME, ComColor ve ComColor X-Jet serileri ENERGY STAR’a sahiptir.

Çevre etiketine sahip donanımları listeleyen ENERGY STAR veri tabanını web sitesinden inceleyebilirsiniz.