Dijital Baskının Avantajları

Dijital baskı, bilgisayar ortamında yaratıcı fikirlerin tasarıma dökülmesi ve gelişen baskı teknolojisi ile birlikte hızlı ve kaliteli basım işleminin gerçekleştirilmesidir. Bilgi teknolojileri aracılığı ile oluşturulan içerik, tasarım ve fotoğrafların dijital baskı makineleri aracılığı ile çıktısının alınmasıdır. Günümüzde el ilanları başta olmak üzere broşürler ve reklamlar dijital baskılara örnek olarak gösterilebilir.

Dijital baskı alanında yaşanan yenilikler, geçmişte kullanılan yöntemlere göre çok daha avantajlıdır. Daha az maliyetli ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayan dijital baskılar sunduğu avantajlar ile firmalara birçok kolaylık sunuyor.

Dijital Baskı Firmalara Hangi Avantajları Sağlar?

Dijital baskılar geçmişte kullanılan yöntemlere göre çok daha düşük maliyetlidir. Dijital baskıları kullanacak kişilerin daha az maliyetle çalışmalarını sağlar. Bir diğer kolaylığı ise çizimlerin bilgisayar ortamında hazırlanmasıdır. Hızlı ve pratik çizim işlemleri yapılabilir.

Esnek çözümler; dijital baskı sayesinde üretimde bir sayı sınırlaması bulunmaz. İhtiyaçlara bağlı olarak 1000, 2000, 3000 ve çok daha fazla baskı yapılabilir. Bu sebeple kullanım alanı oldukça geniştir.

İçerik çeşitliliği; dijital baskının bilinen en önemli avantajlarından biri içerik çeşitliliğidir. Her baskı üzerinde farklı isim ve fotoğraf gibi bilgiler yer alabilir. Değişken Data Baskısı adı verilen bu yöntem firmalar için sınırsız tasarım imkanı sunar.

Stoklama ve depolama maliyeti bulunmaz; dijital baskının avantajlarından biri de stok sorunu olmamasıdır. Talepler doğrultusunda yapılan baskılar stok sorunu yaratmayacağı gibi ek bir maliyet de oluşturmaz.

Kısa zamanda hızlı çözüm sunması; geçmiş yıllardaki serigrafi ve ofset gibi yöntemlere göre çok daha hızlı bir yöntemdir. Önceki yıllarda kalıpların hazırlanması, renklerin ayarlanması gibi birçok detay varken, dijital baskı ile tüm bu süreçler ortadan kalkmıştır. Hazırlanan içerik ve tasarımlar bir kaç dakika içinde basıma hazır olur.

Dijital baskının sıraladığımız avantajlarından anlaşılacağı üzere hızlı ve pratik çözümler sunan yenilikçi yöntemlerden biridir. Hızlı, pratik ve az maliyetli olması kişilere ve kurumlara büyük avantajlar sağlar.

Riso’nun sizler için tasarladığı baskı makinelerinin teknik özelliklerini inceleyerek, bu ürünler hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Riso’nun sunduğu avantajlı dünyadan yararlanmak ve bilgi almak için müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.