Hızlı Yazıcı

Bilgisayar belleğindeki bilgi, fotoğraf ve benzeri bilgileri kağıda çıkaran birimdir. Yazıcıların çoğu bilgisayara USB veya RJ45 ile bağlanır. Bazı yazıcılar doğrudan kameralardan, bellek kartlarından ve tarayıcılardan yazdırabilir. Çoğu modern yazıcı faks, tarama ve kopyalama yeteneğine sahiptir. Günümüzde hızlı yazıcılar şirketler için en doğru tercih oluyor.

Yazıcı Türleri

Geçmişten günümüze birçok hızlı yazıcı modelleri görülmüştür. Bu aletler sürekli güncellendiği için bir önceki modeli geride bırakmayı başarıyorlar.

Geçmişten günümüze hız sırasına göre yazıcılar şöyledir;

  • Karakter yazıcılar
  • Kalemli Yazıcılar
  • Nokta vuruşlu yazıcılar
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar
  • Lazer yazıcılar
  • Isıl yazıcılar
  • UV yazıcılar

Bu yazıcılar geçmişten günümüze birçok değişikliğe uğrayarak gelmiştir. Şirket veya okul için hızlı yazıcı önerisi arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Karakter Yazıcı

Bu daktilo benzeri yazıcı, bir yazıcının ilk örneğidir. Metin, bir daktilo gibi baskı bandıyla kağıda kazınmıştır. Karmaşık elektromekanik yapıları, yavaş hızları ve sınırlı grafik baskı yetenekleri nedeniyle günümüzde modası geçmişlerdir.

Kalemli Yazıcı

Çizilmiş şekilleri yazmak için özel bir kalemi kağıt üzerinde hareket ettirmek için vektör grafiklerini kullanan cihazlardır. Bu tür yazıcılar günümüzde nadiren kullanılmaktadır ve yerini yüksek baskı kalitesine sahip geleneksel geniş formatlı yazıcılara bırakmaktadır.

Nokta Vuruşlu Yazıcı

Bir çeşit yazıcıdır. Elektromıknatıslar yardımıyla çalışarak bilgisayardan gelen veriler aracılığıyla, kağıt ile yazıcı arasına gerilmiş şeride vurarak baskı iğnelerine matris şeklinde baskı yapılır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı

Çalışma prensipleri nokta vuruşlu yazıcılarınkine benzer ve belirgin noktalarının yerini hızlı püskürtmeli mürekkep alır. Günümüzde en yüksek baskı çözünürlüğüne sahip yazıcı böyle bir yazıcı türüdür.

Lazer Yazıcı

Bir fotokopi makinesine benzer, yüksek baskı kalitesi ve hızlı hızı ile geliştirilen son yazıcı türüdür, ancak temel fark, baskı kaynağının dijital kodunun bir bilgisayardan gelmesidir.

Isıl Yazıcı

Bunlar hassas kağıda yazdıran aygıtlardır ve bu yöntem faks aygıtlarında da kullanılır. Diğer yazıcılardan farkı daha hassas kağıtlara kaliteli baskılar yapabilmesidir. Bu sayede kağıdın yıpranması önlenmiş olur ve kaliteli baskılar elde edilir.

UV Yazıcı

Xerox, birkaç mikron UV’ye duyarlı kimyasalla kaplanmış özel kağıt kullanacak mürekkepsiz bir yazıcı geliştiriyor. Özel bir ultraviyole ışık çubuğu ile metni silebilme özelliği de bulunuyor.